600 |
Bokskåp i ek, jugend, h 185 |
2500 |
BILD |
601 |
130 st skinnband |
1500 |
BILD |
602 |
Skrivbord i barockstil, 1800-tal |
1500 |
BILD |
603 |
Handknuten persisk matta, 215x155 cm |
1500 |
BILD |
604 |
Amerikansk gungstol för barn |
500 |
BILD |
605 |
Sittgrupp, rokokostil, soffa samt två |
2500 |
BILD |
606 |
Skrivbord, nyrokoko, mahogny/valnöts- |
1500 |
BILD |
607 |
Handknuten matta, Kirman, 275x178 cm |
2000 |
BILD |
608 |
Chiffonjé, 1880, valnötsrot |
4000 |
BILD |
609 |
Chiffonjé, 1870-tal, gul björk |
4000 |
BILD |
610 |
Gustav Magnusson, olja, modell, 60x49 |
2000 |
BILD |
611 |
Henning Hougard, olja, domherrar,45x64 |
1000 |
BILD |
612 |
Etsning i guldram, 1800-tal, 62x28 cm |
1000 |
BILD |
613 |
Pelarbord, nyrokoko, mahogny, 1800-tal |
1000 |
BILD |
614 |
Handknuten matta, persisk, 180x102 cm |
1000 |
BILD |
615 |
Brasskärm, rokoko, 1800-tal, förgylld |
2500 |
BILD |
616 |
Brasskärm, nyrokoko. förgylld, 1800-ta |
2500 |
BILD |
617 |
Stort pelarbord i nyrokoko, helt |
3500 |
BILD |
618 |
Två karmfåtöljer, nyrokoko, 1800-tal, |
4000 |
BILD |
619 |
Förgylld pidestal |
500 |
BILD |
620 |
Förgylld pidestal |
500 |
BILD |
621 |
Chiffonjé, 1880, nyrenässans, mahogny |
4000 |
BILD |
622 |
Handknuten matta, persisk, 215x145 cm |
1500 |
BILD |
623 |
Kaffeservis, Meissen, lökmönstert, |
3000 |
BILD |
624 |
Mosse Stoopendahl, olja, ekorrar i |
35000 |
BILD |
625 |
Två pampiga bokskåp, par, 1880, |
40000 |
BILD |
626 |
Kronskåp, hörnmodell, 1700-tal |
1500 |
BILD |
627 |
Hörnskänk, 1700-1800-tal |
1500 |
BILD |
628 |
Handknuten matta, Kirman, 200x300 cm |
2000 |
BILD |
629 |
Glaslampa, Orrefors, ca 1950 |
1000 |
BILD |
630 |
Kristallkrona, barockmodell, ca 1950 |
1500 |
BILD |
631 |
Kamferkista |
500 |
BILD |
632 |
Spegel, rokoko, tidigt 1800-tal, h 200 |
6000 |
BILD |
633 |
Sybord, empire, 1800-tal, mahogny |
2500 |
BILD |
634 |
Stol, 1700-tal |
500 |
BILD |
635 |
Pelarbord, nyrokoko, skuren fot samt |
2500 |
BILD |
636 |
Två karmfåtöljer i barockstil, ca 1910 |
1500 |
BILD |
637 |
Bokskåp, 1880, nyrenässans, ek, h 220 |
4000 |
BILD |
638 |
Bokskåp, 1880, nyrenässans, mahogny, |
7000 |
BILD |
639 |
Damskrivbord, 1880, nyrenässans |
2500 |
BILD |
640 |
Handknuten persisk matta, 245x165 |
2000 |
BILD |
641 |
Ulv. H., olja, kvinna, 68x34 |
1000 |
BILD |
642 |
A. Casell-R-D, olja, stilleben, 39x32 |
1000 |
BILD |
643 |
Sittgrupp, rokokostil, soffa, två |
2500 |
BILD |
644 |
Pelarbord med intarsia på skivan, |
2000 |
BILD |
645 |
Kaffeservis, KD, Blå blomst, 38 delar |
1500 |
BILD |
646 |
Skänk med överskåp, jugend, ek, |
2500 |
BILD |
647 |
Pelarbord, empire, 1800-tal, mahogny |
1000 |
BILD |
648 |
Två gustavianska stilpidestaler |
500 |
BILD |
649 |
Sittgrupp, rokokostil, soffa samt |
1500 |
BILD |
650 |
Handknuten matta, Baktiari, 200x130 cm |
1500 |
BILD |
651 |
Axel Olsson, teckning 82, huvud, 18x23 |
2000 |
BILD |
652 |
Axel Olsson 37, A Tergo, penna, |
1000 |
BILD |
653 |
Nio krämkoppar, Rörstrand, sju i |
1500 |
BILD |
654 |
Stilbyrå, rokoko, marmorskiva |
3500 |
BILD |
655 |
Chiffonjé, 1890, mahogny |
3000 |
BILD |
656 |
Två Karl Johan karmstolar, ca 1920 |
2000 |
BILD |
657 |
Skrivbord, nyrenässans, 1880 |
2500 |
BILD |
658 |
Karmstol, barock, ca 1920 |
1500 |
BILD |
659 |
Handknuten matta, persisk, 210x160 |
1000 |
BILD |
660 |
Bokskåp, 1880, mahogny, h 195 |
6000 |
BILD |
661 |
Jugendbokhylla, gul björk, b 135 cm |
1500 |
BILD |
662 |
Svenska kulturbilder, 12 band, skinn |
1000 |
BILD |
663 |
Svenska slott och herresäten, 4 band |
1000 |
BILD |
664 |
Stilvitrinskåp med bronser |
1500 |
BILD |
665 |
Stilbyrå med marmorskiva, rokoko |
1000 |
BILD |
666 |
Italienskt stilrokokobord med bronser |
2500 |
BILD |
667 |
Gustaviansk stilbyrå med intarsia |
3000 |
BILD |
668 |
Linneskåp, ek, 1880 |
1500 |
BILD |
669 |
Sybord, rokokostil, bronser/intarsia |
500 |
BILD |
670 |
Två njurformade parbyråar, med |
1500 |
BILD |
671 |
Gustaviansk stilbyrå med marmorskiva |
2000 |
BILD |
672 |
Gustavianskt stilvitrinskåp |
3500 |
BILD |
673 |
Stilrokokobyrå med marmorskiva |
3000 |
BILD |
674 |
Stilrokokobyrå med bronser |
2000 |
BILD |
675 |
Spelbord, rokokostil, rik intarsia |
3000 |
BILD |
676 |
Förgylld pidestal |
500 |
BILD |
677 |
Stilvitrinskåp med bronser |
1500 |
BILD |
678 |
W Engström, olja, Lappland, 39x49 cm |
500 |
BILD |
679 |
J Rosengren, olja, skogsväg, 41x50 |
1500 |
BILD |
680 |
Engelskt karusellbord, 1800-tal, |
4000 |
BILD |
681 |
Gustaviansk sittgrupp, sent 1800-tal |
6000 |
BILD |
682 |
Handknuten matta, medaljongmodell, |
2500 |
BILD |
683 |
Empiresoffa, med intarsia, 1800-tal |
2000 |
BILD |
684 |
Jugendskåp, mahogny, sent 1800-tal |
2500 |
BILD |
685 |
Vitrinskåp, kinesisk stil |
2500 |
BILD |
686 |
Dito vitrinskåp |
2500 |
BILD |
687 |
Två karmstolar Fritz Hansen, sjuan |
1000 |
BILD |
688 |
Två karmstolar, Fritz Hansen, sjuan |
1000 |
BILD |
689 |
Två stolar, Frits Hansen, sjuan |
1000 |
BILD |
690 |
Två stolar, Fritz Hansen, sjuan |
1000 |
BILD |
691 |
1000 |
BILD |
692 |
1000 |
BILD |
693 |
Fritz Hansen, stort superelipsbord, |
3000 |
BILD |
694 |
Alla skinnböcker i bokhyllorna, ca |
1000 |
BILD |
695 |
Ekbokhylla, ca 1930 |
1000 |
BILD |
696 |
Ekbokhylla, ca 1930 |
0 |
BILD |
697 |
Stor förgylld spegel, rokokostil |
3000 |
BILD |
698 |
Biedermeierspegel, 1800-tal, mahogny, |
2500 |
BILD |
699 |
Salbord, allmoge, 3 skivor, 260 cm |
2500 |
BILD |
700 |
Pampig spegelskänk, nyrokoko, ca 1870, |
7000 |
BILD |
701 |
Kaffeservis, B&G, Blå måsen, 51 delar |
2000 |
BILD |
702 |
Matgrupp, jugend, björk, åtta stolar, |
2500 |
BILD |
703 |
Handknuten matta, Shiraz, 245x185 |
1500 |
BILD |
704 |
Gustaviansk stilspegel, förgylld, h 75 |
500 |
BILD |
705 |
Dekorationsspis med elektrisk brasa |
1500 |
BILD |
706 |
Spegel, nyrokoko, 1800-tal, förgylld |
1000 |
BILD |
707 |
Gustaviansk stilspegel, förgylld |
500 |
BILD |
708 |
Karl Johan, soffa, gul björk, 1800-tal |
1500 |
BILD |
709 |
Karl Pelarbord, gul björk, 1800-tal |
2500 |
BILD |
710 |
Spegelbyrå, nyrenässans, 1880 |
2500 |
BILD |
711 |
Golvlampa, svarvad, mahogny, ca 1920 |
1000 |
BILD |
712 |
Piano, 1880, mahogny, Ekström, |
2000 |
BILD |
713 |
Chiffonjé, 1880, furu |
1000 |
BILD |
714 |
Handknuten matta, 205x145 |
500 |
BILD |
715 |
Atenienn, 1880 |
500 |
BILD |
716 |
Spegelbyrå, 1880, nyrenässans |
1500 |
BILD |
717 |
Taklampa, art deco |
500 |
BILD |
718 |
Sittgrupp, rokoko, tidigt 1900-tal |
3000 |
BILD |
719 |
Handknuten matta, 260x70 |
500 |
BILD |
720 |
Kristallkrona, barockmodell, ca 1940 |
1500 |
BILD |
721 |
Två gustavianska karmstolar, 1800-tal |
1000 |
BILD |
722 |
Sengustavinsk stilbyrå med marmorskiva |
1000 |
BILD |
723 |
Gustavianskt soffbord, ca 1910 |
500 |
BILD |
724 |
Atenienn, 1880 |
500 |
BILD |
725 |
Stilbyrå med marmorskiva, intarsia |
1000 |
BILD |
726 |
Herrgårdsur, 1890 |
1000 |
BILD |
727 |
Herrgårdsur, jugend |
500 |
BILD |
728 |
Herrgårdsur, 1880 |
1000 |
BILD |
729 |
Väggur, 1880, Junghans |
1000 |
BILD |
730 |
Stor förgylld rokokostilpendyl |
1000 |
BILD |
731 |
Förgylld pendyl, tre rosor |
0 |
BILD |
732 |
Förgylld pendyl, rokokostil |
500 |
BILD |
733 |
Förgylld pendyl |
500 |
BILD |
734 |
Förgylld pendyl |
500 |
BILD |
735 |
Förgylld pendyl |
500 |
BILD |
736 |
Förgylld pendyl, rokokostil |
1000 |
BILD |
737 |
Förgylld pendyl med tre rosor |
500 |
BILD |
738 |
Förgylld pendyl, rokokostil |
1000 |
BILD |
739 |
Förgylld pendyl, gustaviansk stil |
1000 |
BILD |
740 |
Förgylld pendyl med gripar |
1500 |
BILD |
741 |
Kaffeservis, B&G, Blå måsen, 50 delar |
2500 |
BILD |
742 |
Gustavianskt stilmatrumsskåp |
1500 |
BILD |
743 |
Gustaviansk stilmatgrupp, sex stolar, bord, tre skivor |
3000 |
BILD |
744 |
Handknuten matta, 200x140 cm |
2500 |
BILD |
745 |
Förgylld konsoll med marmorskiva, rokoko, 1800-tal |
2000 |
BILD |
746 |
Matservis, Rosenthal, Maria, 49 delar |
2500 |
BILD |
747 |
Kaffeservis, Rosenthal, Maria, 41 del |
2000 |
BILD |
748 |
Gustaviansk stilmatgrupp, bord, 6 stolar, högskåp |
3000 |
BILD |
749 |
Matgrupp, jugend, ek, sex stolar, två karmstolar, bord, 3 skåp |
7000 |
BILD |
750 |
Matservis, Hackefors, Blåklocka, 60 de |
1000 |
BILD |
751 |
Kaffeservis, Von Linne, 36 delar |
1000 |
BILD |
752 |
Snedklaff med vitrinöverdel, idegran |
1000 |
BILD |
753 |
Kaffeservis, Rosenthal, 35 delar |
1000 |
BILD |
754 |
Kaffeservis, Hackefors, 43 delar |
1000 |
BILD |
755 |
Jugendskänk med överskåp, mahogny |
1500 |
BILD |
756 |
Kaffeservis, Rosenthal, Maria, 66 del |
2500 |
BILD |
757 |
Sittgrupp, Karl Johan, soffa, två karmstolar, två stolar, ca 1920, björk |
5000 |
BILD |
758 |
Persisk handknuten matta, Shiraz |
1500 |
BILD |
759 |
Karl Johan sittgrupp, soffa, två karmstolar, två stolar, mahogny, ca 1920 |
5000 |
BILD |
760 |
Soffbord med marmorskiva, engelsk stil |
1000 |
BILD |
761 |
Handknuten matta, persisk |
500 |
BILD |
762 |
Karmstol, 1800-tal, björk, broderad |
1000 |
BILD |
763 |
Matbord i gul björk, 1880 |
1000 |
BILD |
764 |
Nyrokokosoffa, 1800-tal |
1000 |
BILD |
765 |
Soffa med intarsia, empire, ca 1920 |
1000 |
BILD |
766 |
Soffa, Biedermeier, 1800-tal |
500 |
BILD |
767 |
Två karmfåtöljer, chippendale |
1500 |
BILD |
768 |
Matservis, Rosenthal, 58 delar |
1500 |
BILD |
769 |
Mat- & kaffeservis, Hackefors, 90 dela |
1500 |
BILD |
770 |
Servisdelar, B&G, Blå måsen, 30 delar |
500 |
BILD |
771 |
Teservis, B&G, Blå måsen, 30 delar |
2000 |
BILD |
772 |
Carl Malmsten, matgrupp, sex stolar, bord, tre skivor, valnöt |
2500 |
BILD |
773 |
Skänk, nyrenässans, 1880, helt skulpterad |
5000 |
BILD |
774 |
Byrå, 1880, originalmålad |
500 |
BILD |
775 |
Avlutat drängaskåp, 1880 |
500 |
BILD |
776 |
Blankettskåp |
500 |
BILD |
777 |
Soffa nyrokoko, 1800-tal |
500 |
BILD |
778 |
Soffbord, nyrokoko, mahogny |
500 |
BILD |
779 |
Två karmstolar, jugend, ek |
1500 |
BILD |
780 |
Handknuten matta, medaljong, 260x195 |
1000 |
BILD |
781 |
Soffa, 1880, mahogny |
1000 |
BILD |
782 |
Soffgrupp, nyrokoko, 3 delar |
1500 |
BILD |
783 |
Handknuten matta, boccara, 310x205 cm |
4000 |
BILD |
784 |
Kristallkrona, barockmodell |
1000 |
BILD |
785 |
Två slottsspeglar, 1860, mahogny, prov. slott i Skåne, h 295 cm + sockel |
40000 |
BILD |
786 |
Flygel, C Bechstein Berlin, 10350, l 185 cm, mahogny |
15000 |
BILD |
787 |
Två konsoller |
500 |
BILD |
788 |
Kandelaber med puttisar, tysk, h 53 |
500 |
BILD |
789 |
Keramikskulptur, Aluminia, Johannes Hedgaard, kvinna, h 32 cm |
1000 |
BILD |
790 |
Porslinsplatta, Rörstrand, Max Walter Svanberg, 32x26 cm |
1000 |
BILD |
791 |
Två puttisar i plater, England, 1800-tal, h 19 cm |
1500 |
BILD |
792 |
Bordlampa i glas, art deco, h 43 cm |
1000 |
BILD |
793 |
Oval skål med underfat, troligen S Gate, l 22 cm |
1000 |
BILD |
794 |
10 st äggkoppar, B&G, Blå måsen |
500 |
BILD |
795 |
Stekfat, KD, Musselmalet, Helblondt 1151, l 48 cm |
1000 |
BILD |
796 |
Stekfat med dekor i relief, Rörstrand Alf Wallander? l 42 cm |
1000 |
BILD |
797 |
Två stekfat, Rörstrand, Japan, l 38 cm |
500 |
BILD |
798 |
Engelskt stekfat, 1800-tal, l 45 cm |
500 |
BILD |
799 |
Fruktservis, Haviland, 12 delar |
1000 |
BILD |
800 |
Urna, fajans, 1700-tal, troligen Marieberg, h 23 cm |
2500 |
BILD |
801 |
Pastejform med lock, Höganäs, l 28 cm |
500 |
BILD |
802 |
Bordlampa, brons, empirestil, h 45 |
1500 |
BILD |
803 |
Kristallkaraff, slipad, Orrefors, otydl. sign., h 23 cm |
1000 |
BILD |
804 |
Vas, GB, h 23 |
1000 |
BILD |
805 |
Majolikablomkruka, h 18 cm |
0 |
BILD |
806 |
Två stekfat, England, 1800-tal |
500 |
BILD |
807 |
Fiskservis, Johnson Bros, 13 delar |
1000 |
BILD |
808 |
Stekfat, 1800-tal, l 38 cm |
0 |
BILD |
809 |
Två engelska stekfat |
500 |
BILD |
810 |
Jultallrikar, KD, 80-94 |
1500 |
BILD |
811 |
Jultallrik, KD, 1951 |
1000 |
BILD |
812 |
Jultallrikar, KD, 60,61,62 |
1000 |
BILD |
813 |
Jultallrikar, KD, 28,48,29,49,50 |
1000 |
BILD |
814 |
Jultallrikar, KD, 52-59 |
1000 |
BILD |
815 |
Jultallrikar, KD, 80-94 |
1000 |
BILD |
816 |
Fyra engelska stekfat, Willow |
1000 |
BILD |
817 |
Bonboniär, majolika, l 20 cm |
500 |
BILD |
818 |
Schatull, 1800-tal |
500 |
BILD |
819 |
Emaljskylt Carlsberg, äldre, h 49 |
500 |
BILD |
820 |
Emaljskylt, Carlsberg, äldre, h 49 cm |
500 |
BILD |
821 |
Emaljskylt, Falcon, h 30 |
500 |
BILD |
822 |
Två japanska vaser, 1800-tal, h 36 |
1000 |
BILD |
823 |
Terrin, Kina, 1800-tal, d 18 cm |
500 |
BILD |
824 |
Bojan, Kina, 1700-tal, h 22 |
1000 |
BILD |
825 |
Bojan, 1700-tal, Kina, h 16 cm |
500 |
BILD |
826 |
Kinesisk urna, Ming, sent 1600-tal, h 37 cm |
6000 |
BILD |
827 |
Tre kinesiska skålar, 1700-1800-tal, defekter |
1500 |
BILD |
828 |
Fat, Kina, Ming, Tien Chi, d 20 cm |
1500 |
BILD |
829 |
Två japanska tallrikar med hägrar, 1800-tal, d 20 cm |
1000 |
BILD |
830 |
Tre fat, Family rose, 1700-tal, d 23 |
1500 |
BILD |
831 |
1500 |
BILD |
832 |
Två kinesiska tempelfigurer, 1800-tal, h 45 cm |
2000 |
BILD |
833 |
Tre kinesiska kar, 1700-tal, h 5 cm |
1000 |
BILD |
834 |
Vas, Kina, 1800-tal, h 24 cm |
500 |
BILD |
835 |
Fat, Kina, 1700-tal, d 39 cm |
1000 |
BILD |
836 |
Fat, Kina, 1700-tal, l 51 cm |
4000 |
BILD |
837 |
Tre fat, Celadon |
1000 |
BILD |
838 |
Värmefat, Kina, 1700-tal, l 27 cm |
1000 |
BILD |
839 |
Fem fat, Family rose, 1700-tal, d 23 |
2500 |
BILD |
840 |
Två fat, Family rose, 1700-tal, d23 |
1000 |
BILD |
841 |
Två fat Canton, lagade, d 25 |
500 |
BILD |
842 |
Två fat, Kina, 1800-tal, l 28 cm |
500 |
BILD |
843 |
Koppartaklampa, jugend |
500 |
BILD |
844 |
Päls, silverräv, nypris 41000 kr |
3000 |
BILD |
845 |
Karaff med krage, ä.s. |
500 |
BILD |