Bamses Kvalité 061203 3:3

Katalogen är uppdelad på tre delar för snabbare nedladdning.
600 Bokskåp i ek, jugend, h 185 2500 BILD
601 130 st skinnband 1500 BILD
602 Skrivbord i barockstil, 1800-tal 1500 BILD
603 Handknuten persisk matta, 215x155 cm 1500 BILD
604 Amerikansk gungstol för barn 500 BILD
605 Sittgrupp, rokokostil, soffa samt två 2500 BILD
606 Skrivbord, nyrokoko, mahogny/valnöts- 1500 BILD
607 Handknuten matta, Kirman, 275x178 cm 2000 BILD
608 Chiffonjé, 1880, valnötsrot 4000 BILD
609 Chiffonjé, 1870-tal, gul björk 4000 BILD
610 Gustav Magnusson, olja, modell, 60x49 2000 BILD
611 Henning Hougard, olja, domherrar,45x64 1000 BILD
612 Etsning i guldram, 1800-tal, 62x28 cm 1000 BILD
613 Pelarbord, nyrokoko, mahogny, 1800-tal 1000 BILD
614 Handknuten matta, persisk, 180x102 cm 1000 BILD
615 Brasskärm, rokoko, 1800-tal, förgylld 2500 BILD
616 Brasskärm, nyrokoko. förgylld, 1800-ta 2500 BILD
617 Stort pelarbord i nyrokoko, helt 3500 BILD
618 Två karmfåtöljer, nyrokoko, 1800-tal, 4000 BILD
619 Förgylld pidestal 500 BILD
620 Förgylld pidestal 500 BILD
621 Chiffonjé, 1880, nyrenässans, mahogny 4000 BILD
622 Handknuten matta, persisk, 215x145 cm 1500 BILD
623 Kaffeservis, Meissen, lökmönstert, 3000 BILD
624 Mosse Stoopendahl, olja, ekorrar i 35000 BILD
625 Två pampiga bokskåp, par, 1880, 40000 BILD
626 Kronskåp, hörnmodell, 1700-tal 1500 BILD
627 Hörnskänk, 1700-1800-tal 1500 BILD
628 Handknuten matta, Kirman, 200x300 cm 2000 BILD
629 Glaslampa, Orrefors, ca 1950 1000 BILD
630 Kristallkrona, barockmodell, ca 1950 1500 BILD
631 Kamferkista 500 BILD
632 Spegel, rokoko, tidigt 1800-tal, h 200 6000 BILD
633 Sybord, empire, 1800-tal, mahogny 2500 BILD
634 Stol, 1700-tal 500 BILD
635 Pelarbord, nyrokoko, skuren fot samt 2500 BILD
636 Två karmfåtöljer i barockstil, ca 1910 1500 BILD
637 Bokskåp, 1880, nyrenässans, ek, h 220 4000 BILD
638 Bokskåp, 1880, nyrenässans, mahogny, 7000 BILD
639 Damskrivbord, 1880, nyrenässans 2500 BILD
640 Handknuten persisk matta, 245x165 2000 BILD
641 Ulv. H., olja, kvinna, 68x34 1000 BILD
642 A. Casell-R-D, olja, stilleben, 39x32 1000 BILD
643 Sittgrupp, rokokostil, soffa, två 2500 BILD
644 Pelarbord med intarsia på skivan, 2000 BILD
645 Kaffeservis, KD, Blå blomst, 38 delar 1500 BILD
646 Skänk med överskåp, jugend, ek, 2500 BILD
647 Pelarbord, empire, 1800-tal, mahogny 1000 BILD
648 Två gustavianska stilpidestaler 500 BILD
649 Sittgrupp, rokokostil, soffa samt 1500 BILD
650 Handknuten matta, Baktiari, 200x130 cm 1500 BILD
651 Axel Olsson, teckning 82, huvud, 18x23 2000 BILD
652 Axel Olsson 37, A Tergo, penna, 1000 BILD
653 Nio krämkoppar, Rörstrand, sju i 1500 BILD
654 Stilbyrå, rokoko, marmorskiva 3500 BILD
655 Chiffonjé, 1890, mahogny 3000 BILD
656 Två Karl Johan karmstolar, ca 1920 2000 BILD
657 Skrivbord, nyrenässans, 1880 2500 BILD
658 Karmstol, barock, ca 1920 1500 BILD
659 Handknuten matta, persisk, 210x160 1000 BILD
660 Bokskåp, 1880, mahogny, h 195 6000 BILD
661 Jugendbokhylla, gul björk, b 135 cm 1500 BILD
662 Svenska kulturbilder, 12 band, skinn 1000 BILD
663 Svenska slott och herresäten, 4 band 1000 BILD
664 Stilvitrinskåp med bronser 1500 BILD
665 Stilbyrå med marmorskiva, rokoko 1000 BILD
666 Italienskt stilrokokobord med bronser 2500 BILD
667 Gustaviansk stilbyrå med intarsia 3000 BILD
668 Linneskåp, ek, 1880 1500 BILD
669 Sybord, rokokostil, bronser/intarsia 500 BILD
670 Två njurformade parbyråar, med 1500 BILD
671 Gustaviansk stilbyrå med marmorskiva 2000 BILD
672 Gustavianskt stilvitrinskåp 3500 BILD
673 Stilrokokobyrå med marmorskiva 3000 BILD
674 Stilrokokobyrå med bronser 2000 BILD
675 Spelbord, rokokostil, rik intarsia 3000 BILD
676 Förgylld pidestal 500 BILD
677 Stilvitrinskåp med bronser 1500 BILD
678 W Engström, olja, Lappland, 39x49 cm 500 BILD
679 J Rosengren, olja, skogsväg, 41x50 1500 BILD
680 Engelskt karusellbord, 1800-tal, 4000 BILD
681 Gustaviansk sittgrupp, sent 1800-tal 6000 BILD
682 Handknuten matta, medaljongmodell, 2500 BILD
683 Empiresoffa, med intarsia, 1800-tal 2000 BILD
684 Jugendskåp, mahogny, sent 1800-tal 2500 BILD
685 Vitrinskåp, kinesisk stil 2500 BILD
686 Dito vitrinskåp 2500 BILD
687 Två karmstolar Fritz Hansen, sjuan 1000 BILD
688 Två karmstolar, Fritz Hansen, sjuan 1000 BILD
689 Två stolar, Frits Hansen, sjuan 1000 BILD
690 Två stolar, Fritz Hansen, sjuan 1000 BILD
691 Två karmstolar, Fritz Hansen, sjuan 1000 BILD
692 Två karmstolar, Fritz Hansen, sjuan 1000 BILD
693 Fritz Hansen, stort superelipsbord, 3000 BILD
694 Alla skinnböcker i bokhyllorna, ca 1000 BILD
695 Ekbokhylla, ca 1930 1000 BILD
696 Ekbokhylla, ca 1930 0 BILD
697 Stor förgylld spegel, rokokostil 3000 BILD
698 Biedermeierspegel, 1800-tal, mahogny, 2500 BILD
699 Salbord, allmoge, 3 skivor, 260 cm 2500 BILD
700 Pampig spegelskänk, nyrokoko, ca 1870, 7000 BILD
701 Kaffeservis, B&G, Blå måsen, 51 delar 2000 BILD
702 Matgrupp, jugend, björk, åtta stolar, 2500 BILD
703 Handknuten matta, Shiraz, 245x185 1500 BILD
704 Gustaviansk stilspegel, förgylld, h 75 500 BILD
705 Dekorationsspis med elektrisk brasa 1500 BILD
706 Spegel, nyrokoko, 1800-tal, förgylld 1000 BILD
707 Gustaviansk stilspegel, förgylld 500 BILD
708 Karl Johan, soffa, gul björk, 1800-tal 1500 BILD
709 Karl Pelarbord, gul björk, 1800-tal 2500 BILD
710 Spegelbyrå, nyrenässans, 1880 2500 BILD
711 Golvlampa, svarvad, mahogny, ca 1920 1000 BILD
712 Piano, 1880, mahogny, Ekström, 2000 BILD
713 Chiffonjé, 1880, furu 1000 BILD
714 Handknuten matta, 205x145 500 BILD
715 Atenienn, 1880 500 BILD
716 Spegelbyrå, 1880, nyrenässans 1500 BILD
717 Taklampa, art deco 500 BILD
718 Sittgrupp, rokoko, tidigt 1900-tal 3000 BILD
719 Handknuten matta, 260x70 500 BILD
720 Kristallkrona, barockmodell, ca 1940 1500 BILD
721 Två gustavianska karmstolar, 1800-tal 1000 BILD
722 Sengustavinsk stilbyrå med marmorskiva 1000 BILD
723 Gustavianskt soffbord, ca 1910 500 BILD
724 Atenienn, 1880 500 BILD
725 Stilbyrå med marmorskiva, intarsia 1000 BILD
726 Herrgårdsur, 1890 1000 BILD
727 Herrgårdsur, jugend 500 BILD
728 Herrgårdsur, 1880 1000 BILD
729 Väggur, 1880, Junghans 1000 BILD
730 Stor förgylld rokokostilpendyl 1000 BILD
731 Förgylld pendyl, tre rosor 0 BILD
732 Förgylld pendyl, rokokostil 500 BILD
733 Förgylld pendyl 500 BILD
734 Förgylld pendyl 500 BILD
735 Förgylld pendyl 500 BILD
736 Förgylld pendyl, rokokostil 1000 BILD
737 Förgylld pendyl med tre rosor 500 BILD
738 Förgylld pendyl, rokokostil 1000 BILD
739 Förgylld pendyl, gustaviansk stil 1000 BILD
740 Förgylld pendyl med gripar 1500 BILD
741 Kaffeservis, B&G, Blå måsen, 50 delar 2500 BILD
742 Gustavianskt stilmatrumsskåp 1500 BILD
743 Gustaviansk stilmatgrupp, sex stolar, bord, tre skivor 3000 BILD
744 Handknuten matta, 200x140 cm 2500 BILD
745 Förgylld konsoll med marmorskiva, rokoko, 1800-tal 2000 BILD
746 Matservis, Rosenthal, Maria, 49 delar 2500 BILD
747 Kaffeservis, Rosenthal, Maria, 41 del 2000 BILD
748 Gustaviansk stilmatgrupp, bord, 6 stolar, högskåp 3000 BILD
749 Matgrupp, jugend, ek, sex stolar, två karmstolar, bord, 3 skåp 7000 BILD
750 Matservis, Hackefors, Blåklocka, 60 de 1000 BILD
751 Kaffeservis, Von Linne, 36 delar 1000 BILD
752 Snedklaff med vitrinöverdel, idegran 1000 BILD
753 Kaffeservis, Rosenthal, 35 delar 1000 BILD
754 Kaffeservis, Hackefors, 43 delar 1000 BILD
755 Jugendskänk med överskåp, mahogny 1500 BILD
756 Kaffeservis, Rosenthal, Maria, 66 del 2500 BILD
757 Sittgrupp, Karl Johan, soffa, två karmstolar, två stolar, ca 1920, björk 5000 BILD
758 Persisk handknuten matta, Shiraz 1500 BILD
759 Karl Johan sittgrupp, soffa, två karmstolar, två stolar, mahogny, ca 1920 5000 BILD
760 Soffbord med marmorskiva, engelsk stil 1000 BILD
761 Handknuten matta, persisk 500 BILD
762 Karmstol, 1800-tal, björk, broderad 1000 BILD
763 Matbord i gul björk, 1880 1000 BILD
764 Nyrokokosoffa, 1800-tal 1000 BILD
765 Soffa med intarsia, empire, ca 1920 1000 BILD
766 Soffa, Biedermeier, 1800-tal 500 BILD
767 Två karmfåtöljer, chippendale 1500 BILD
768 Matservis, Rosenthal, 58 delar 1500 BILD
769 Mat- & kaffeservis, Hackefors, 90 dela 1500 BILD
770 Servisdelar, B&G, Blå måsen, 30 delar 500 BILD
771 Teservis, B&G, Blå måsen, 30 delar 2000 BILD
772 Carl Malmsten, matgrupp, sex stolar, bord, tre skivor, valnöt 2500 BILD
773 Skänk, nyrenässans, 1880, helt skulpterad 5000 BILD
774 Byrå, 1880, originalmålad 500 BILD
775 Avlutat drängaskåp, 1880 500 BILD
776 Blankettskåp 500 BILD
777 Soffa nyrokoko, 1800-tal 500 BILD
778 Soffbord, nyrokoko, mahogny 500 BILD
779 Två karmstolar, jugend, ek 1500 BILD
780 Handknuten matta, medaljong, 260x195 1000 BILD
781 Soffa, 1880, mahogny 1000 BILD
782 Soffgrupp, nyrokoko, 3 delar 1500 BILD
783 Handknuten matta, boccara, 310x205 cm 4000 BILD
784 Kristallkrona, barockmodell 1000 BILD
785 Två slottsspeglar, 1860, mahogny, prov. slott i Skåne, h 295 cm + sockel 40000 BILD
786 Flygel, C Bechstein Berlin, 10350, l 185 cm, mahogny 15000 BILD
787 Två konsoller 500 BILD
788 Kandelaber med puttisar, tysk, h 53 500 BILD
789 Keramikskulptur, Aluminia, Johannes Hedgaard, kvinna, h 32 cm 1000 BILD
790 Porslinsplatta, Rörstrand, Max Walter Svanberg, 32x26 cm 1000 BILD
791 Två puttisar i plater, England, 1800-tal, h 19 cm 1500 BILD
792 Bordlampa i glas, art deco, h 43 cm 1000 BILD
793 Oval skål med underfat, troligen S Gate, l 22 cm 1000 BILD
794 10 st äggkoppar, B&G, Blå måsen 500 BILD
795 Stekfat, KD, Musselmalet, Helblondt 1151, l 48 cm 1000 BILD
796 Stekfat med dekor i relief, Rörstrand Alf Wallander? l 42 cm 1000 BILD
797 Två stekfat, Rörstrand, Japan, l 38 cm 500 BILD
798 Engelskt stekfat, 1800-tal, l 45 cm 500 BILD
799 Fruktservis, Haviland, 12 delar 1000 BILD
800 Urna, fajans, 1700-tal, troligen Marieberg, h 23 cm 2500 BILD
801 Pastejform med lock, Höganäs, l 28 cm 500 BILD
802 Bordlampa, brons, empirestil, h 45 1500 BILD
803 Kristallkaraff, slipad, Orrefors, otydl. sign., h 23 cm 1000 BILD
804 Vas, GB, h 23 1000 BILD
805 Majolikablomkruka, h 18 cm 0 BILD
806 Två stekfat, England, 1800-tal 500 BILD
807 Fiskservis, Johnson Bros, 13 delar 1000 BILD
808 Stekfat, 1800-tal, l 38 cm 0 BILD
809 Två engelska stekfat 500 BILD
810 Jultallrikar, KD, 80-94 1500 BILD
811 Jultallrik, KD, 1951 1000 BILD
812 Jultallrikar, KD, 60,61,62 1000 BILD
813 Jultallrikar, KD, 28,48,29,49,50 1000 BILD
814 Jultallrikar, KD, 52-59 1000 BILD
815 Jultallrikar, KD, 80-94 1000 BILD
816 Fyra engelska stekfat, Willow 1000 BILD
817 Bonboniär, majolika, l 20 cm 500 BILD
818 Schatull, 1800-tal 500 BILD
819 Emaljskylt Carlsberg, äldre, h 49 500 BILD
820 Emaljskylt, Carlsberg, äldre, h 49 cm 500 BILD
821 Emaljskylt, Falcon, h 30 500 BILD
822 Två japanska vaser, 1800-tal, h 36 1000 BILD
823 Terrin, Kina, 1800-tal, d 18 cm 500 BILD
824 Bojan, Kina, 1700-tal, h 22 1000 BILD
825 Bojan, 1700-tal, Kina, h 16 cm 500 BILD
826 Kinesisk urna, Ming, sent 1600-tal, h 37 cm 6000 BILD
827 Tre kinesiska skålar, 1700-1800-tal, defekter 1500 BILD
828 Fat, Kina, Ming, Tien Chi, d 20 cm 1500 BILD
829 Två japanska tallrikar med hägrar, 1800-tal, d 20 cm 1000 BILD
830 Tre fat, Family rose, 1700-tal, d 23 1500 BILD
831 Tre fat, Family rose, 1700-tal, d 23 1500 BILD
832 Två kinesiska tempelfigurer, 1800-tal, h 45 cm 2000 BILD
833 Tre kinesiska kar, 1700-tal, h 5 cm 1000 BILD
834 Vas, Kina, 1800-tal, h 24 cm 500 BILD
835 Fat, Kina, 1700-tal, d 39 cm 1000 BILD
836 Fat, Kina, 1700-tal, l 51 cm 4000 BILD
837 Tre fat, Celadon 1000 BILD
838 Värmefat, Kina, 1700-tal, l 27 cm 1000 BILD
839 Fem fat, Family rose, 1700-tal, d 23 2500 BILD
840 Två fat, Family rose, 1700-tal, d23 1000 BILD
841 Två fat Canton, lagade, d 25 500 BILD
842 Två fat, Kina, 1800-tal, l 28 cm 500 BILD
843 Koppartaklampa, jugend 500 BILD
844 Päls, silverräv, nypris 41000 kr 3000 BILD
845 Karaff med krage, ä.s. 500 BILD

Last Updated on 06-11-16
By Larsson