Bamses Kvalité 061203 3:2

Katalogen är uppdelad på tre delar för snabbare nedladdning.
300 C Roka, olja, barn på äng, 80x64 cm 9000 BILD
301 Joel Onnen 1922, olja, bufflar i landskap, 49x74 cm 3000 BILD
302 Erik Cederberg, olja, stilleben, 19x24 1000 BILD
303 Erik Cederberg, olja, båt, 18x23 cm 1000 BILD
304 Erik Cederberg, olja, klippor, 18x23 1000 BILD
305 Gehard Wihlborg, olja, blommor, 81x60 6000 BILD
306 Axel Olsson, olja, modern, 22x32 cm 18000 BILD
307 Bertil Gadö, olja, MÖ Hamn, 30x45 1000 BILD
308 Martin Johan Tengberg, olja, landskap, 25x29 cm 500 BILD
309 W Cruickskank, olja, fågel, 14x20 2000 BILD
310 Oljemålning, 1700-tal, madonna, 28x21 1000 BILD
311 Axel Kleimer, olja, skog, 27x37 cm 500 BILD
312 Rickard Björklund, olja, blommor,38x32 500 BILD
313 J Rosengren, olja, skog, 38x49 cm 500 BILD
314 Waldemar Lorentzon, lito 88/225, modern 500 BILD
315 Engelsk oljemålning, otydl. sign., 40x60 cm 1000 BILD
316 Oljemålning, otydl. sign., fiskare vid Skagen, 50x80 cm 1000 BILD
317 Rysk oljemålning, kuriliska bokstäver, 68x110 cm 15000 BILD
318 Olof Krumlinde, olja, landskap, 47x73 8000 BILD
319 CO Larsson, olja, Kåseberga, 44x55 1500 BILD
320 CO Larsson, olja, båtar, 34x27 cm 1000 BILD
321 F Defregger 1880, olja, interiör med jägare och hund, 89x75 cm 8000 BILD
322 Karl Lundborg, olja, strand, 33x45 1500 BILD
323 Karl Lundborg, olja, landskap, 27x55 2000 BILD
324 Karl Lundborg, olja, slätt, 36x53 cm 3000 BILD
325 Karl Lundborg, olja, landskap, 34x65 2500 BILD
326 Karl Enoch Olsson, olja, skördetid, 21x16 cm 500 BILD
327 Herman Österlund, olja, landskap,48x66 1000 BILD
328 Herman Österlund, olja, Kullen, 49x68 1500 BILD
329 Gunnar Wallentin, olja, hus i landskap, 60x77 1500 BILD
330 Gottfrid Olsson, olja, gubbar, 44x55 2000 BILD
331 Gottfrid Olsson, olja, paus i Gårdstånga, 53x64 2500 BILD
332 CO Larsson, olja, Stortorget MÖ, 45x52 5000 BILD
333 Gehard Wihlborg, olja, landskap, 18x23 1000 BILD
334 Einar Bager, olja, kust, 36x56 1000 BILD
335 Erik Jönsson, olja, människor i vinter, 32x44 2000 BILD
336 L Boehm, olja, alpmotiv med människor, 64x54 cm 2000 BILD
337 Gertz, olja, interiör, 63x73 cm 1000 BILD
338 Axel Kleimer, olja, Limhamn, 32x40 1000 BILD
339 J Rosengren, olja, gård, 25x40 1000 BILD
340 J Rosengren, olja, gård, 21x26 1500 BILD
341 J Rosengren, olja, landskap, 25x21 1000 BILD
342 Två ryska empireljusstakar i brännförgylld brons, h 30 cm 10000 BILD
343 Brännförgyllt bordsur, nyrokoko, 1800-tal, h 47 cm 4000 BILD
344 Bordslampa i brons med puttis, h 60 5000 BILD
345 Stor förgylld stilpendyl, 1910, Jönköping, h 115 cm 6000 BILD
346 Två parbord, 1880, mahogny 1000 BILD
347 Sengustavianskt pottskåp, tidigt 1800-tal 2000 BILD
348 Holländskt vitrinskåp, h 205 cm 8000 BILD
349 Skrivbord, empirestil, tid. 1900-tal, rik intarsia, mahogny 5000 BILD
350 Två stilkarmstolar, Karl Johan 2500 BILD
351 Chiffonjé med intarsia, ca 1860, mahogny 6000 BILD
352 Senempirespegel med konsollbord, mahogny, ca 1850 6000 BILD
353 Bordlampa, Tilgman, h 115 cm 1000 BILD
354 Exponeringsschatull med bronser, nyrokoko, höga ben, h 102 cm 5000 BILD
355 Två nyrokokostolar, skurna duvor 1000 BILD
356 Två ljusstakar, SB 47, h 20 1000 BILD
357 Brännförgyllt bordsur, nyrokoko, h 48 cm 6000 BILD
358 Två ryska brännförgyllda kandelabrar, empire, ca 1840, h 80 cm 55000 BILD
359 Två brännförgyllda empireljusstakar, ca 1830, h 27 cm 40000 BILD
360 Bordsur i brons och marmor, ca 1840, h 56 cm 6000 BILD
361 Förgyllt bordsur med porslinsmålningar, 1800-tal, l 40 cm 4000 BILD
362 Förgyllt bordsur med porslinsmålningar, 1800-tal, h 49 cm 6000 BILD
363 Två ljusplåtar, mässing, h 70 cm 2000 BILD
364 Porslinsbord, Kobolt, handmålat, h 68 3000 BILD
365 Dito porslinsbord 3000 BILD
366 Fällbord, tidigt 1800-tal, björk 1500 BILD
367 Sybord, biedermeier, mahogny, 1800-tal 1500 BILD
368 Två empiretaburetter, 1800-tal, björk 3000 BILD
369 Gustaviansk pall, 1800-tal 3000 BILD
370 Skåp Louise Seize, 1800-tal 3000 BILD
371 Holländskt sybord, slutet av 1800-talet 3500 BILD
372 Holländskt blombord med intarsia ca 1880 3500 BILD
373 Holländskt sybord med intarsia och bronser, 1800-tal 3500 BILD
374 Förgylld gustaviansk sittgrupp, tid., 1900-tal, soffa, 2 karmstolar, 2 stol, bord 10000 BILD
375 Gustaviansk byrå, 1800-tal 3000 BILD
376 Sengustaviansk chiffonjé, mahogny, tidigt 1800-tal 12000 BILD
377 Handknuten matta, silkeskeshan, 135x200 6000 BILD
378 Bordsur, jugend, förgyllt, l 55 cm, tidigt 1900-tal 2500 BILD
379 Två kandelabrar, brons/alabaster,h 37 1000 BILD
380 Stor stilrokokobyrå med bronser samt intarsia, marmorskiva 4500 BILD
381 Stor stilrokokobyrå med marmorskiva 3500 BILD
382 Handknuten matta, Kirman, 302x202 3000 BILD
383 Handknuten matta, Baktiari, 135x210 2000 BILD
384 Handknuten matta, persisk, 270x152 2000 BILD
385 Handknuten matta, Kirman, 325x210 3500 BILD
386 Bondrokokomatgrupp, 8 stolar, 2 karmstolar, bord, högskåp, skänk 20000 BILD
387 Oscariansk kristallkrona, 1800-tal 2500 BILD
388 Oscariansk kristalllkrona, 1800-tal 1500 BILD
389 Kristallkrona, boll 1000 BILD
390 Kristallkrona, boll 1000 BILD
391 Böhmisk kristallkrona 1000 BILD
392 Böhmisk kristallkrona 1000 BILD
393 Kristallkrona, päronmodell 1000 BILD
394 Kristallkrona, barockmodell, ca 1930 2000 BILD
395 Oscariansk kristallkrona, tid. 1900 3000 BILD
396 Kristallkrona, barockmodell, ca 1930 2000 BILD
397 Kristallkrona, barockmodell, ca 1940 2500 BILD
398 Kristallkrona, empiremodell 1500 BILD
399 Kristallkrona, barockmodell, ca 1940 2500 BILD
400 Stor kristallkrona, hallmodell 1000 BILD
401 Kristallkrona, empire, ca 1910 2500 BILD
402 Kristallkrona, barockmodell, ca 1940 2500 BILD
403 Kristallkrona, oscariansk, 1800-tal 4500 BILD
404 Alice Nordin, bronslampa 5000 BILD
405 Oscariansk hallkrona 2000 BILD
406 Kristallkrona, barockmodell, ca 1930 3000 BILD
407 Kristallkrona, oscariansk, hallmodell 4500 BILD
408 Kristallkrona, rokoko, 1800-tal 14000 BILD
409 Kristallkrona, empire, 1800-tal 12000 BILD
410 Hängfotogenlampa, majolika, 1800-tal 4000 BILD
411 Sengustaviansk kristallkrona, ca 1900 3500 BILD
412 Stor kristallkrona, barockmodell, ca 1930 5000 BILD
413 Kristallkrona, barockmodell, ca 1940 4500 BILD
414 Kristallkrona, oscariansk, 1800-tal 6000 BILD
415 Bronskrona, nyrokoko, 1800-tal 3000 BILD
416 Kristallkrona, oscariansk, 1800-tal 4000 BILD
417 Oscariansk kristallkrona med brännförgyllda ljusarmar, 1800-tal 12000 BILD
418 Karl Johan, stilampel 2000 BILD
419 Månskensampel, kupan i relief,1800-tal 2500 BILD
420 Månskensampel, 1800-tal 1500 BILD
421 Månskensampel, kupan i relief,1800-tal 2000 BILD
422 Kopparbalja, 1800-tal, h 25 cm 500 BILD
423 Kopparbalja, 1800-tal, h 44 cm 500 BILD
424 Stor kopparbalja, h 53 cm 1000 BILD
425 Kopparbalja, 1800-tal, h 33 cm 500 BILD
426 Kopparbalja med lock, 1800-tal, h 29 500 BILD
427 Mjölkspann i koppar, tid. 1900, h 50 500 BILD
428 Två kopparkittlar, 1800-tal, h 25 cm 500 BILD
429 Två kopparbaljor, 1800-tal, h 23 500 BILD
430 Fyra delar koppar, 1800-tal 500 BILD
431 Parti med koppar, 1800-tal 500 BILD
432 Kopparkittel, tidigt 1800-tal, h 24 1000 BILD
433 Stor malmmortel, tidigt 1800-tal, h 18 1000 BILD
434 Sex malmmortlar, SB m fl 1000 BILD
435 Porslinsdocka, SB, Simon und Hallbig, Tyskland, h 72 cm 3000 BILD
436 Dockkropp, 1800-tal, l 56 cm 1000 BILD
437 Dockhuvud, S&H, 1800-tal, h 20 cm 1000 BILD
438 Hund, Steiff, l 42 cm 500 BILD
439 Juldekoration, gungande tomte, smide, ca 1910, h 56 cm 2000 BILD
440 Ångmaskin, ca 1910, h 46 cm 1000 BILD
441 Slaglåspistol, svensk, l 47 cm 1000 BILD
442 Två gustavianska tennljusstakar, M2, 1700-tal, Kristanstad, otydl. stämpl. 1000 BILD
443 Liten gunghäst i trä, Gemla, tid., 1900-tal, h 60 cm 2000 BILD
444 Gunghäst i trä, 1800-tal, h 86 cm 3000 BILD
445 Gunghäst i trä, Gemla, 1800-tal, h 96 4000 BILD
446 Gunghäst i trä, Gemla, sekelskiftet, toppskick, h 65 cm 8000 BILD
447 Gunghäst i trä, Gemla, sekelskiftet, toppskick, h 92 cm 12000 BILD
448 Stubbastol, 1800-tal 2500 BILD
449 Två pallar, Höganäs, i form av stubbar, keramik, h 48 cm 12000 BILD
450 Stenbordsduk 500 BILD
451 MMF, duk, rölakan, 67x40 1000 BILD
452 Två draperier, ca 1930 1000 BILD
453 Agedyna, 1800, flamsk, 107x48 1000 BILD
454 Agedyna med bäckahästar, 1811, flamsk, 122x50 cm 2000 BILD
455 Agedyna, 1800-tal, flamsk, 92x42 cm 1000 BILD
456 Agedyna, 1800-tal, l 102x44 cm 1000 BILD
457 Agedyna, 1800-tal, broderad, 118x45 cm 500 BILD
458 Gustaviansk soffa, tidigt 1800-tal, totalrenoverad, l 220 8000 BILD
459 Slagbord, furu, 1800-tal 2500 BILD
460 Slagbord, furu, 1800-tal 3000 BILD
461 Allmogehörnskåp, tidigt 1800-tal, h168 3500 BILD
462 Allmogeskåp, 1700-tal, h 179 cm 1500 BILD
463 Skänk, 1800-tal 1500 BILD
464 Förgylld pendyl, Linderoth Stockholm, h 110 cm 4000 BILD
465 Golvur, Mora, tidigt 1800-tal 2000 BILD
466 Stugbord, tidigt 1800-tal, l 255 cm 4000 BILD
467 Handknuten matta, persisk medaljongmatta, 3x4 m 5000 BILD
468 Originalmålat salskåp, daterat 1823, höjd 223 cm 60000 BILD
469 Pampigt vitrinskåp i fransk rokoko, 1800-tal, bär tre målningar, h 220 30000 BILD
470 Salskåp, 1700-tal, ek, h 210 6000 BILD
471 Exklusiv bardisk, skurna ornament och infälld marmorskiva 4000 BILD
472 Två stilrokokokarmstolar, broderade 2000 BILD
473 Chiffonjé, 1880, valnöt 4000 BILD
474 Bordsur i brännförgylld brons, nyrokoko, h 36 cm 1500 BILD
475 Golvlampa, kobolt, handmålade, h 180 2500 BILD
476 Dito golvlampa 2500 BILD
477 Oljemålning, 1800-tal, marin, 59x79 1000 BILD
478 Harald Jerichov, olja, landskap, 28x41 2000 BILD
479 Oljemålning, 1800-tal, otydl. sign., månskenslandskap, 75x49 cm 2000 BILD
480 V Ränife 1917, olja, jägare i landskap, 40x55 cm 1500 BILD
481 BJ Wilkinson 1910, olja, engelsk stuga med barn, 45x65 cm 2000 BILD
482 A Ralsto..., olja, barn på bro, 1800-tal, 89x70 3000 BILD
483 F Sussnapp 1911, olja, barn på väg, 41x59 cm 2000 BILD
484 Handknuten matta, persisk, 205x143 cm 1500 BILD
485 Handknuten gallerimatta, persisk, 320x95 cm 1500 BILD
486 Handknuten matta, persisk kirman, 284x183 cm 3500 BILD
487 Handknuten matta, Täbritz, 270x175 cm 2000 BILD
488 Två karmstolar, barockmodell, ca 1910 4000 BILD
489 Gustaviansk stilbyrå, sign. Carl Löving och söner, marmorskiva 6000 BILD
490 Hav och bölja, KD, h 46 cm 5000 BILD
491 Sittgrupp senempire, ca 1840, mahogny, soffa, bord, två karmstolar, 4 stolar 30000 BILD
492 Spegelskänk, nyrokoko, ca 1870, mahogny/valnötsrot, l 200 cm 6000 BILD
493 Golvur, 1800-tal, sign., GEO Lumsden, Pittenneem, mahogny 10000 BILD
494 Holländskt hörnskåp med rik intarsia, tidigt 1800-tal 25000 BILD
495 Bokskåp, ca 1870, valnöt/mahogny 8000 BILD
496 Träskulptur, madonna, sign., G Andersson 1937, h 84 cm 2000 BILD
497 Lisa Larsson, bronsstatyett, flicka, h 27 cm 2500 BILD
498 Axel Ebbe, bronsstatyett, Lättare än luft, står på bronspidestal, h 150 cm 20000 BILD
499 Stan Wys, bronsskulptur, h 86 cm 35000 BILD
500 Altonen, bronsstatyett, Wäinö 1925, flicka, h 34 cm 4000 BILD
501 Stig Blomberg, bronsstatyett, flicka, h 23 cm 2500 BILD
502 Anders Olson, bronsstatyett, flicka, h 31 cm 2500 BILD
503 Gertrud H, bronsstatyett, flicka, h19 1000 BILD
504 FR PL Kowalczowski, bronsstatyett, man med räfsa, h 44 cm 5000 BILD
505 Helge Högbom, bronsstatyett, flicka, h 23 1000 BILD
506 Alice Nordin, bronsstatyett, trummslagarflicka, h 16 cm 2000 BILD
507 J Fröding, bronsstatyett, dansande par, h 23 cm 1000 BILD
508 Bronsskulptur på marmorfot, varg, h12 500 BILD
509 Skulpturlampa, brons, Hermes, sign., Alfred Ohlsson, h 95 cm 8000 BILD
510 Ett par lockurnor med handmålade motiv, Frankrike, 1800-tal, h 72 cm 10000 BILD
511 Rikt skulpterat skåp, 1800-tal, barockstil, h 160 cm 2500 BILD
512 J Giamouini, olja, strandliv, 51x42 1500 BILD
513 Ringold 1889, olja, hus med barn,43x40 1000 BILD
514 Skulpturlampa i brons, oxe, h 50 cm, tidigt 1900-tal 3000 BILD
515 Strindsbergslampa i brons, Alice Nordin?, ca 1910, h 46 cm 2000 BILD
516 Två bronsljusstakar, 1800-tal, h 28 1000 BILD
517 Franskt bordsur i brons, h 33 cm 1500 BILD
518 Bordsfotogenlampa, majolika, original målad kupa, h 58 cm 2500 BILD
519 Originalmålad fotogenlampkupa 1000 BILD
520 Bordsfotogenlampa, majolika, 1800-tal, h 54 cm 1500 BILD
521 Bordsfotogenlampa, majolika, originalmålad kupa, h 52, 1800-tal 2500 BILD
522 Bordsfotogenlampa i majolika, 1800-tal, h 63 cm 1000 BILD
523 Bordsfotogenlampa, 1800-tal, h 69 cm 1000 BILD
524 Bordsfotogenlampa, 1800-tal, h 62 1000 BILD
525 Skrivbyrå, 1870, valnötsrot 2500 BILD
526 Byrå, 1880, utanpåliggande kolonner, mahogny 2000 BILD
527 Senempirebyrå, 1800-tal, mahogny 2500 BILD
528 Danskt kolonnskåp, 1800-tal, valnötsrot, h 158 cm 5000 BILD
529 Kolonnskåp mahogny, ca 1900, h 130 cm 3000 BILD
530 Dito kolonnskåp 3000 BILD
531 Två prakturnor med puttisar, Dresden, h 80 cm 20000 BILD
532 Två barockkarmstolar, ca 1910, nyklädda 3500 BILD
533 Två högklassiga jugendkarmstolar, mahogny 3500 BILD
534 Empirebyrå, 1800-tal, mahogny 1500 BILD
535 Stilbyrå med gallerkant 1000 BILD
536 Terrin, KPM Berlin, 1800-tal, l 33 2000 BILD
537 Salladiär, KPM Berlin, 1800-tal, l 30 1000 BILD
538 Blomkruka, Brabant, h 24 cm 1000 BILD
539 WMF, kanna, h 34 cm 1000 BILD
540 WMF, karaff, h 27 cm 1000 BILD
541 Terrin, empirestil 500 BILD
542 Skulptur i terracotta, 1800-tal, 1500 BILD
543 Carl Harry Stålhane, skulptur, 30/30, 3000 BILD
544 Gunnar Nylund, unik, rådjur, l 28 cm 2500 BILD
545 Aluminia, bisonoxe, l 42 cm 2500 BILD
546 Jardinär, Rörstrand, majolika, l 40 cm 2500 BILD
547 Sparrisfat, GB, l 35 cm 1000 BILD
548 Praktskål på fot, majolika, h 30 cm 3000 BILD
549 Mikael Quarsebo, olja, katt, 37x45 cm 4000 BILD
550 Mikael Quarsebo, olja, katt, d 57 4000 BILD
551 Bordsur, brons, nyrenässans, 1800-tal 1500 BILD
552 Byrå, 1880, utanpåliggande kolonner, 2000 BILD
553 Överstycke, rokoko, 1700-tal? 2500 BILD
554 Vitrinskåp, 1880, mahogny 2000 BILD
555 Stilbyrå med intarsia, marmorskiva 1000 BILD
556 Lindström, lito 127/135, modern, 75x56 1000 BILD
557 Lindström, lito 75/135, modern, 75x56 1000 BILD
558 Lena Linderholm, lito 124/150, 70x53 1500 BILD
559 V Vasarely, lito 266/300, 67x68 cm 4000 BILD
560 Lena Linderholm, lito 40/250, 54x69 1500 BILD
561 Åke Wickström ,olja, minne 1942, 49x60 2500 BILD
562 Kerstin Lundberg Stenman, olja, modern 1000 BILD
563 J Schyl, akvarell, broar i Paris,52x38 4000 BILD
564 CO Larsson, akvarell 1925, mormor 3000 BILD
565 Einar Nerman, lito, sagor, 26x26 500 BILD
566 Oscar Bergman, lito 83/260, hus, 30x47 1000 BILD
567 Hans Ripa, tre oljemålningar, blommor 2000 BILD
568 Hörnskåp med vitrin, bondrokoko, 1920 1500 BILD
569 Lavoar, 1800-tal, mahogny 1000 BILD
570 Canape, gul björk, 1880 2500 BILD
571 Sex skulpterade nyrenässansstolar, 3000 BILD
572 Fem krukor, Gunnar Nylund, chamotte 500 BILD
573 Byrå, 1880, utanpåliggande kolonner 1500 BILD
574 Pigtittare, 1880, masurbjörk 500 BILD
575 Stilrokokobyrå med marmorskiva 500 BILD
576 Byrå, 1880, nyrenässans, kolonner 2000 BILD
577 Två veckade skålar samt bonboniär, 1000 BILD
578 Två pidestalbord med lådor 1000 BILD
579 Två emmastolar, nyrokoko, rikt skurna 2500 BILD
580 Vitrinskåp, mahogny, 1800-tal 1000 BILD
581 Fyra nyrokokostolar, rikt skurna 1500 BILD
582 Tre skålar, n.s., kristallinsats 1000 BILD
583 Tre skålar, n.s., två med kristall- 1000 BILD
584 Två par barockstilljusstakar samt 1000 BILD
585 Ett par ljusstakar, två karotter, n.s. 500 BILD
586 Kaffeservis, 3 delar samt kandelabrar, 500 BILD
587 14 st kristallkaraffer 1000 BILD
588 Fem coasters, n.s. 500 BILD
589 Två rutslipade kristallskålar på fot 500 BILD
590 Kristallkrona, barockmodell, ca 1940 500 BILD
591 Två franska nyrokokostolar 500 BILD
592 Två karmstolar m bronser, empire, 1900 4000 BILD
593 Pidestal med bronser, empirestil, 2500 BILD
594 Två jugendtaklampor i mässing, ca 1910 4000 BILD
595 Bokhylla, nyrenässans, 1880, mahogny 3000 BILD
596 R Svan, olja, vinter, 64x79 cm 1000 BILD
597 N Leon, olja, flamenco, 98x71 cm 2500 BILD
598 Gehard Nordström, olja, gosse i 1500 BILD
599 Två gustavianska karmstolar, ca 1930 2500 BILD
      LISTAN DEL 3

Last Updated on 06-11-16
By Larsson