300 |
C Roka, olja, barn på äng, 80x64 cm |
9000 |
BILD |
301 |
Joel Onnen 1922, olja, bufflar i landskap, 49x74 cm |
3000 |
BILD |
302 |
Erik Cederberg, olja, stilleben, 19x24 |
1000 |
BILD |
303 |
Erik Cederberg, olja, båt, 18x23 cm |
1000 |
BILD |
304 |
Erik Cederberg, olja, klippor, 18x23 |
1000 |
BILD |
305 |
Gehard Wihlborg, olja, blommor, 81x60 |
6000 |
BILD |
306 |
Axel Olsson, olja, modern, 22x32 cm |
18000 |
BILD |
307 |
Bertil Gadö, olja, MÖ Hamn, 30x45 |
1000 |
BILD |
308 |
Martin Johan Tengberg, olja, landskap, 25x29 cm |
500 |
BILD |
309 |
W Cruickskank, olja, fågel, 14x20 |
2000 |
BILD |
310 |
Oljemålning, 1700-tal, madonna, 28x21 |
1000 |
BILD |
311 |
Axel Kleimer, olja, skog, 27x37 cm |
500 |
BILD |
312 |
Rickard Björklund, olja, blommor,38x32 |
500 |
BILD |
313 |
J Rosengren, olja, skog, 38x49 cm |
500 |
BILD |
314 |
Waldemar Lorentzon, lito 88/225, modern |
500 |
BILD |
315 |
Engelsk oljemålning, otydl. sign., 40x60 cm |
1000 |
BILD |
316 |
Oljemålning, otydl. sign., fiskare vid Skagen, 50x80 cm |
1000 |
BILD |
317 |
Rysk oljemålning, kuriliska bokstäver, 68x110 cm |
15000 |
BILD |
318 |
Olof Krumlinde, olja, landskap, 47x73 |
8000 |
BILD |
319 |
CO Larsson, olja, Kåseberga, 44x55 |
1500 |
BILD |
320 |
CO Larsson, olja, båtar, 34x27 cm |
1000 |
BILD |
321 |
F Defregger 1880, olja, interiör med jägare och hund, 89x75 cm |
8000 |
BILD |
322 |
Karl Lundborg, olja, strand, 33x45 |
1500 |
BILD |
323 |
Karl Lundborg, olja, landskap, 27x55 |
2000 |
BILD |
324 |
Karl Lundborg, olja, slätt, 36x53 cm |
3000 |
BILD |
325 |
Karl Lundborg, olja, landskap, 34x65 |
2500 |
BILD |
326 |
Karl Enoch Olsson, olja, skördetid, 21x16 cm |
500 |
BILD |
327 |
Herman Österlund, olja, landskap,48x66 |
1000 |
BILD |
328 |
Herman Österlund, olja, Kullen, 49x68 |
1500 |
BILD |
329 |
Gunnar Wallentin, olja, hus i landskap, 60x77 |
1500 |
BILD |
330 |
Gottfrid Olsson, olja, gubbar, 44x55 |
2000 |
BILD |
331 |
Gottfrid Olsson, olja, paus i Gårdstånga, 53x64 |
2500 |
BILD |
332 |
CO Larsson, olja, Stortorget MÖ, 45x52 |
5000 |
BILD |
333 |
Gehard Wihlborg, olja, landskap, 18x23 |
1000 |
BILD |
334 |
Einar Bager, olja, kust, 36x56 |
1000 |
BILD |
335 |
Erik Jönsson, olja, människor i vinter, 32x44 |
2000 |
BILD |
336 |
L Boehm, olja, alpmotiv med människor, 64x54 cm |
2000 |
BILD |
337 |
Gertz, olja, interiör, 63x73 cm |
1000 |
BILD |
338 |
Axel Kleimer, olja, Limhamn, 32x40 |
1000 |
BILD |
339 |
J Rosengren, olja, gård, 25x40 |
1000 |
BILD |
340 |
J Rosengren, olja, gård, 21x26 |
1500 |
BILD |
341 |
J Rosengren, olja, landskap, 25x21 |
1000 |
BILD |
342 |
Två ryska empireljusstakar i brännförgylld brons, h 30 cm |
10000 |
BILD |
343 |
Brännförgyllt bordsur, nyrokoko, 1800-tal, h 47 cm |
4000 |
BILD |
344 |
Bordslampa i brons med puttis, h 60 |
5000 |
BILD |
345 |
Stor förgylld stilpendyl, 1910, Jönköping, h 115 cm |
6000 |
BILD |
346 |
Två parbord, 1880, mahogny |
1000 |
BILD |
347 |
Sengustavianskt pottskåp, tidigt 1800-tal |
2000 |
BILD |
348 |
Holländskt vitrinskåp, h 205 cm |
8000 |
BILD |
349 |
Skrivbord, empirestil, tid. 1900-tal, rik intarsia, mahogny |
5000 |
BILD |
350 |
Två stilkarmstolar, Karl Johan |
2500 |
BILD |
351 |
Chiffonjé med intarsia, ca 1860, mahogny |
6000 |
BILD |
352 |
Senempirespegel med konsollbord, mahogny, ca 1850 |
6000 |
BILD |
353 |
Bordlampa, Tilgman, h 115 cm |
1000 |
BILD |
354 |
Exponeringsschatull med bronser, nyrokoko, höga ben, h 102 cm |
5000 |
BILD |
355 |
Två nyrokokostolar, skurna duvor |
1000 |
BILD |
356 |
Två ljusstakar, SB 47, h 20 |
1000 |
BILD |
357 |
Brännförgyllt bordsur, nyrokoko, h 48 cm |
6000 |
BILD |
358 |
Två ryska brännförgyllda kandelabrar, empire, ca 1840, h 80 cm |
55000 |
BILD |
359 |
Två brännförgyllda empireljusstakar, ca 1830, h 27 cm |
40000 |
BILD |
360 |
Bordsur i brons och marmor, ca 1840, h 56 cm |
6000 |
BILD |
361 |
Förgyllt bordsur med porslinsmålningar, 1800-tal, l 40 cm |
4000 |
BILD |
362 |
Förgyllt bordsur med porslinsmålningar, 1800-tal, h 49 cm |
6000 |
BILD |
363 |
Två ljusplåtar, mässing, h 70 cm |
2000 |
BILD |
364 |
Porslinsbord, Kobolt, handmålat, h 68 |
3000 |
BILD |
365 |
Dito porslinsbord |
3000 |
BILD |
366 |
Fällbord, tidigt 1800-tal, björk |
1500 |
BILD |
367 |
Sybord, biedermeier, mahogny, 1800-tal |
1500 |
BILD |
368 |
Två empiretaburetter, 1800-tal, björk |
3000 |
BILD |
369 |
Gustaviansk pall, 1800-tal |
3000 |
BILD |
370 |
Skåp Louise Seize, 1800-tal |
3000 |
BILD |
371 |
Holländskt sybord, slutet av 1800-talet |
3500 |
BILD |
372 |
Holländskt blombord med intarsia ca 1880 |
3500 |
BILD |
373 |
Holländskt sybord med intarsia och bronser, 1800-tal |
3500 |
BILD |
374 |
Förgylld gustaviansk sittgrupp, tid., 1900-tal, soffa, 2 karmstolar, 2 stol, bord |
10000 |
BILD |
375 |
Gustaviansk byrå, 1800-tal |
3000 |
BILD |
376 |
Sengustaviansk chiffonjé, mahogny, tidigt 1800-tal |
12000 |
BILD |
377 |
Handknuten matta, silkeskeshan, 135x200 |
6000 |
BILD |
378 |
Bordsur, jugend, förgyllt, l 55 cm, tidigt 1900-tal |
2500 |
BILD |
379 |
Två kandelabrar, brons/alabaster,h 37 |
1000 |
BILD |
380 |
Stor stilrokokobyrå med bronser samt intarsia, marmorskiva |
4500 |
BILD |
381 |
Stor stilrokokobyrå med marmorskiva |
3500 |
BILD |
382 |
Handknuten matta, Kirman, 302x202 |
3000 |
BILD |
383 |
Handknuten matta, Baktiari, 135x210 |
2000 |
BILD |
384 |
Handknuten matta, persisk, 270x152 |
2000 |
BILD |
385 |
Handknuten matta, Kirman, 325x210 |
3500 |
BILD |
386 |
Bondrokokomatgrupp, 8 stolar, 2 karmstolar, bord, högskåp, skänk |
20000 |
BILD |
387 |
Oscariansk kristallkrona, 1800-tal |
2500 |
BILD |
388 |
Oscariansk kristalllkrona, 1800-tal |
1500 |
BILD |
389 |
Kristallkrona, boll |
1000 |
BILD |
390 |
Kristallkrona, boll |
1000 |
BILD |
391 |
Böhmisk kristallkrona |
1000 |
BILD |
392 |
Böhmisk kristallkrona |
1000 |
BILD |
393 |
Kristallkrona, päronmodell |
1000 |
BILD |
394 |
Kristallkrona, barockmodell, ca 1930 |
2000 |
BILD |
395 |
Oscariansk kristallkrona, tid. 1900 |
3000 |
BILD |
396 |
2000 |
BILD |
397 |
Kristallkrona, barockmodell, ca 1940 |
2500 |
BILD |
398 |
Kristallkrona, empiremodell |
1500 |
BILD |
399 |
2500 |
BILD |
400 |
Stor kristallkrona, hallmodell |
1000 |
BILD |
401 |
Kristallkrona, empire, ca 1910 |
2500 |
BILD |
402 |
2500 |
BILD |
403 |
Kristallkrona, oscariansk, 1800-tal |
4500 |
BILD |
404 |
Alice Nordin, bronslampa |
5000 |
BILD |
405 |
Oscariansk hallkrona |
2000 |
BILD |
406 |
3000 |
BILD |
407 |
Kristallkrona, oscariansk, hallmodell |
4500 |
BILD |
408 |
Kristallkrona, rokoko, 1800-tal |
14000 |
BILD |
409 |
Kristallkrona, empire, 1800-tal |
12000 |
BILD |
410 |
Hängfotogenlampa, majolika, 1800-tal |
4000 |
BILD |
411 |
Sengustaviansk kristallkrona, ca 1900 |
3500 |
BILD |
412 |
Stor kristallkrona, barockmodell, ca 1930 |
5000 |
BILD |
413 |
4500 |
BILD |
414 |
6000 |
BILD |
415 |
Bronskrona, nyrokoko, 1800-tal |
3000 |
BILD |
416 |
4000 |
BILD |
417 |
Oscariansk kristallkrona med brännförgyllda ljusarmar, 1800-tal |
12000 |
BILD |
418 |
Karl Johan, stilampel |
2000 |
BILD |
419 |
Månskensampel, kupan i relief,1800-tal |
2500 |
BILD |
420 |
Månskensampel, 1800-tal |
1500 |
BILD |
421 |
2000 |
BILD |
422 |
Kopparbalja, 1800-tal, h 25 cm |
500 |
BILD |
423 |
Kopparbalja, 1800-tal, h 44 cm |
500 |
BILD |
424 |
Stor kopparbalja, h 53 cm |
1000 |
BILD |
425 |
Kopparbalja, 1800-tal, h 33 cm |
500 |
BILD |
426 |
Kopparbalja med lock, 1800-tal, h 29 |
500 |
BILD |
427 |
Mjölkspann i koppar, tid. 1900, h 50 |
500 |
BILD |
428 |
Två kopparkittlar, 1800-tal, h 25 cm |
500 |
BILD |
429 |
Två kopparbaljor, 1800-tal, h 23 |
500 |
BILD |
430 |
Fyra delar koppar, 1800-tal |
500 |
BILD |
431 |
Parti med koppar, 1800-tal |
500 |
BILD |
432 |
Kopparkittel, tidigt 1800-tal, h 24 |
1000 |
BILD |
433 |
Stor malmmortel, tidigt 1800-tal, h 18 |
1000 |
BILD |
434 |
Sex malmmortlar, SB m fl |
1000 |
BILD |
435 |
Porslinsdocka, SB, Simon und Hallbig, Tyskland, h 72 cm |
3000 |
BILD |
436 |
Dockkropp, 1800-tal, l 56 cm |
1000 |
BILD |
437 |
Dockhuvud, S&H, 1800-tal, h 20 cm |
1000 |
BILD |
438 |
Hund, Steiff, l 42 cm |
500 |
BILD |
439 |
Juldekoration, gungande tomte, smide, ca 1910, h 56 cm |
2000 |
BILD |
440 |
Ångmaskin, ca 1910, h 46 cm |
1000 |
BILD |
441 |
Slaglåspistol, svensk, l 47 cm |
1000 |
BILD |
442 |
Två gustavianska tennljusstakar, M2, 1700-tal, Kristanstad, otydl. stämpl. |
1000 |
BILD |
443 |
Liten gunghäst i trä, Gemla, tid., 1900-tal, h 60 cm |
2000 |
BILD |
444 |
Gunghäst i trä, 1800-tal, h 86 cm |
3000 |
BILD |
445 |
Gunghäst i trä, Gemla, 1800-tal, h 96 |
4000 |
BILD |
446 |
Gunghäst i trä, Gemla, sekelskiftet, toppskick, h 65 cm |
8000 |
BILD |
447 |
Gunghäst i trä, Gemla, sekelskiftet, toppskick, h 92 cm |
12000 |
BILD |
448 |
Stubbastol, 1800-tal |
2500 |
BILD |
449 |
Två pallar, Höganäs, i form av stubbar, keramik, h 48 cm |
12000 |
BILD |
450 |
Stenbordsduk |
500 |
BILD |
451 |
MMF, duk, rölakan, 67x40 |
1000 |
BILD |
452 |
Två draperier, ca 1930 |
1000 |
BILD |
453 |
Agedyna, 1800, flamsk, 107x48 |
1000 |
BILD |
454 |
Agedyna med bäckahästar, 1811, flamsk, 122x50 cm |
2000 |
BILD |
455 |
Agedyna, 1800-tal, flamsk, 92x42 cm |
1000 |
BILD |
456 |
Agedyna, 1800-tal, l 102x44 cm |
1000 |
BILD |
457 |
Agedyna, 1800-tal, broderad, 118x45 cm |
500 |
BILD |
458 |
Gustaviansk soffa, tidigt 1800-tal, totalrenoverad, l 220 |
8000 |
BILD |
459 |
Slagbord, furu, 1800-tal |
2500 |
BILD |
460 |
Slagbord, furu, 1800-tal |
3000 |
BILD |
461 |
Allmogehörnskåp, tidigt 1800-tal, h168 |
3500 |
BILD |
462 |
Allmogeskåp, 1700-tal, h 179 cm |
1500 |
BILD |
463 |
Skänk, 1800-tal |
1500 |
BILD |
464 |
Förgylld pendyl, Linderoth Stockholm, h 110 cm |
4000 |
BILD |
465 |
Golvur, Mora, tidigt 1800-tal |
2000 |
BILD |
466 |
Stugbord, tidigt 1800-tal, l 255 cm |
4000 |
BILD |
467 |
Handknuten matta, persisk medaljongmatta, 3x4 m |
5000 |
BILD |
468 |
Originalmålat salskåp, daterat 1823, höjd 223 cm |
60000 |
BILD |
469 |
Pampigt vitrinskåp i fransk rokoko, 1800-tal, bär tre målningar, h 220 |
30000 |
BILD |
470 |
Salskåp, 1700-tal, ek, h 210 |
6000 |
BILD |
471 |
Exklusiv bardisk, skurna ornament och infälld marmorskiva |
4000 |
BILD |
472 |
Två stilrokokokarmstolar, broderade |
2000 |
BILD |
473 |
Chiffonjé, 1880, valnöt |
4000 |
BILD |
474 |
Bordsur i brännförgylld brons, nyrokoko, h 36 cm |
1500 |
BILD |
475 |
Golvlampa, kobolt, handmålade, h 180 |
2500 |
BILD |
476 |
Dito golvlampa |
2500 |
BILD |
477 |
Oljemålning, 1800-tal, marin, 59x79 |
1000 |
BILD |
478 |
Harald Jerichov, olja, landskap, 28x41 |
2000 |
BILD |
479 |
Oljemålning, 1800-tal, otydl. sign., månskenslandskap, 75x49 cm |
2000 |
BILD |
480 |
V Ränife 1917, olja, jägare i landskap, 40x55 cm |
1500 |
BILD |
481 |
BJ Wilkinson 1910, olja, engelsk stuga med barn, 45x65 cm |
2000 |
BILD |
482 |
A Ralsto..., olja, barn på bro, 1800-tal, 89x70 |
3000 |
BILD |
483 |
F Sussnapp 1911, olja, barn på väg, 41x59 cm |
2000 |
BILD |
484 |
Handknuten matta, persisk, 205x143 cm |
1500 |
BILD |
485 |
Handknuten gallerimatta, persisk, 320x95 cm |
1500 |
BILD |
486 |
Handknuten matta, persisk kirman, 284x183 cm |
3500 |
BILD |
487 |
Handknuten matta, Täbritz, 270x175 cm |
2000 |
BILD |
488 |
Två karmstolar, barockmodell, ca 1910 |
4000 |
BILD |
489 |
Gustaviansk stilbyrå, sign. Carl Löving och söner, marmorskiva |
6000 |
BILD |
490 |
Hav och bölja, KD, h 46 cm |
5000 |
BILD |
491 |
Sittgrupp senempire, ca 1840, mahogny, soffa, bord, två karmstolar, 4 stolar |
30000 |
BILD |
492 |
Spegelskänk, nyrokoko, ca 1870, mahogny/valnötsrot, l 200 cm |
6000 |
BILD |
493 |
Golvur, 1800-tal, sign., GEO Lumsden, Pittenneem, mahogny |
10000 |
BILD |
494 |
Holländskt hörnskåp med rik intarsia, tidigt 1800-tal |
25000 |
BILD |
495 |
Bokskåp, ca 1870, valnöt/mahogny |
8000 |
BILD |
496 |
Träskulptur, madonna, sign., G Andersson 1937, h 84 cm |
2000 |
BILD |
497 |
Lisa Larsson, bronsstatyett, flicka, h 27 cm |
2500 |
BILD |
498 |
Axel Ebbe, bronsstatyett, Lättare än luft, står på bronspidestal, h 150 cm |
20000 |
BILD |
499 |
Stan Wys, bronsskulptur, h 86 cm |
35000 |
BILD |
500 |
Altonen, bronsstatyett, Wäinö 1925, flicka, h 34 cm |
4000 |
BILD |
501 |
Stig Blomberg, bronsstatyett, flicka, h 23 cm |
2500 |
BILD |
502 |
Anders Olson, bronsstatyett, flicka, h 31 cm |
2500 |
BILD |
503 |
Gertrud H, bronsstatyett, flicka, h19 |
1000 |
BILD |
504 |
FR PL Kowalczowski, bronsstatyett, man med räfsa, h 44 cm |
5000 |
BILD |
505 |
Helge Högbom, bronsstatyett, flicka, h 23 |
1000 |
BILD |
506 |
Alice Nordin, bronsstatyett, trummslagarflicka, h 16 cm |
2000 |
BILD |
507 |
J Fröding, bronsstatyett, dansande par, h 23 cm |
1000 |
BILD |
508 |
Bronsskulptur på marmorfot, varg, h12 |
500 |
BILD |
509 |
Skulpturlampa, brons, Hermes, sign., Alfred Ohlsson, h 95 cm |
8000 |
BILD |
510 |
Ett par lockurnor med handmålade motiv, Frankrike, 1800-tal, h 72 cm |
10000 |
BILD |
511 |
Rikt skulpterat skåp, 1800-tal, barockstil, h 160 cm |
2500 |
BILD |
512 |
J Giamouini, olja, strandliv, 51x42 |
1500 |
BILD |
513 |
Ringold 1889, olja, hus med barn,43x40 |
1000 |
BILD |
514 |
Skulpturlampa i brons, oxe, h 50 cm, tidigt 1900-tal |
3000 |
BILD |
515 |
Strindsbergslampa i brons, Alice Nordin?, ca 1910, h 46 cm |
2000 |
BILD |
516 |
Två bronsljusstakar, 1800-tal, h 28 |
1000 |
BILD |
517 |
Franskt bordsur i brons, h 33 cm |
1500 |
BILD |
518 |
Bordsfotogenlampa, majolika, original målad kupa, h 58 cm |
2500 |
BILD |
519 |
Originalmålad fotogenlampkupa |
1000 |
BILD |
520 |
Bordsfotogenlampa, majolika, 1800-tal, h 54 cm |
1500 |
BILD |
521 |
Bordsfotogenlampa, majolika, originalmålad kupa, h 52, 1800-tal |
2500 |
BILD |
522 |
Bordsfotogenlampa i majolika, 1800-tal, h 63 cm |
1000 |
BILD |
523 |
Bordsfotogenlampa, 1800-tal, h 69 cm |
1000 |
BILD |
524 |
Bordsfotogenlampa, 1800-tal, h 62 |
1000 |
BILD |
525 |
Skrivbyrå, 1870, valnötsrot |
2500 |
BILD |
526 |
Byrå, 1880, utanpåliggande kolonner, mahogny |
2000 |
BILD |
527 |
Senempirebyrå, 1800-tal, mahogny |
2500 |
BILD |
528 |
Danskt kolonnskåp, 1800-tal, valnötsrot, h 158 cm |
5000 |
BILD |
529 |
Kolonnskåp mahogny, ca 1900, h 130 cm |
3000 |
BILD |
530 |
Dito kolonnskåp |
3000 |
BILD |
531 |
Två prakturnor med puttisar, Dresden, h 80 cm |
20000 |
BILD |
532 |
Två barockkarmstolar, ca 1910, nyklädda |
3500 |
BILD |
533 |
Två högklassiga jugendkarmstolar, mahogny |
3500 |
BILD |
534 |
Empirebyrå, 1800-tal, mahogny |
1500 |
BILD |
535 |
Stilbyrå med gallerkant |
1000 |
BILD |
536 |
Terrin, KPM Berlin, 1800-tal, l 33 |
2000 |
BILD |
537 |
Salladiär, KPM Berlin, 1800-tal, l 30 |
1000 |
BILD |
538 |
Blomkruka, Brabant, h 24 cm |
1000 |
BILD |
539 |
WMF, kanna, h 34 cm |
1000 |
BILD |
540 |
WMF, karaff, h 27 cm |
1000 |
BILD |
541 |
Terrin, empirestil |
500 |
BILD |
542 |
Skulptur i terracotta, 1800-tal, |
1500 |
BILD |
543 |
Carl Harry Stålhane, skulptur, 30/30, |
3000 |
BILD |
544 |
Gunnar Nylund, unik, rådjur, l 28 cm |
2500 |
BILD |
545 |
Aluminia, bisonoxe, l 42 cm |
2500 |
BILD |
546 |
Jardinär, Rörstrand, majolika, l 40 cm |
2500 |
BILD |
547 |
Sparrisfat, GB, l 35 cm |
1000 |
BILD |
548 |
Praktskål på fot, majolika, h 30 cm |
3000 |
BILD |
549 |
Mikael Quarsebo, olja, katt, 37x45 cm |
4000 |
BILD |
550 |
Mikael Quarsebo, olja, katt, d 57 |
4000 |
BILD |
551 |
Bordsur, brons, nyrenässans, 1800-tal |
1500 |
BILD |
552 |
Byrå, 1880, utanpåliggande kolonner, |
2000 |
BILD |
553 |
Överstycke, rokoko, 1700-tal? |
2500 |
BILD |
554 |
Vitrinskåp, 1880, mahogny |
2000 |
BILD |
555 |
Stilbyrå med intarsia, marmorskiva |
1000 |
BILD |
556 |
Lindström, lito 127/135, modern, 75x56 |
1000 |
BILD |
557 |
Lindström, lito 75/135, modern, 75x56 |
1000 |
BILD |
558 |
Lena Linderholm, lito 124/150, 70x53 |
1500 |
BILD |
559 |
V Vasarely, lito 266/300, 67x68 cm |
4000 |
BILD |
560 |
Lena Linderholm, lito 40/250, 54x69 |
1500 |
BILD |
561 |
Åke Wickström ,olja, minne 1942, 49x60 |
2500 |
BILD |
562 |
Kerstin Lundberg Stenman, olja, modern |
1000 |
BILD |
563 |
J Schyl, akvarell, broar i Paris,52x38 |
4000 |
BILD |
564 |
CO Larsson, akvarell 1925, mormor |
3000 |
BILD |
565 |
Einar Nerman, lito, sagor, 26x26 |
500 |
BILD |
566 |
Oscar Bergman, lito 83/260, hus, 30x47 |
1000 |
BILD |
567 |
Hans Ripa, tre oljemålningar, blommor |
2000 |
BILD |
568 |
Hörnskåp med vitrin, bondrokoko, 1920 |
1500 |
BILD |
569 |
Lavoar, 1800-tal, mahogny |
1000 |
BILD |
570 |
Canape, gul björk, 1880 |
2500 |
BILD |
571 |
Sex skulpterade nyrenässansstolar, |
3000 |
BILD |
572 |
Fem krukor, Gunnar Nylund, chamotte |
500 |
BILD |
573 |
Byrå, 1880, utanpåliggande kolonner |
1500 |
BILD |
574 |
Pigtittare, 1880, masurbjörk |
500 |
BILD |
575 |
Stilrokokobyrå med marmorskiva |
500 |
BILD |
576 |
Byrå, 1880, nyrenässans, kolonner |
2000 |
BILD |
577 |
Två veckade skålar samt bonboniär, |
1000 |
BILD |
578 |
Två pidestalbord med lådor |
1000 |
BILD |
579 |
Två emmastolar, nyrokoko, rikt skurna |
2500 |
BILD |
580 |
Vitrinskåp, mahogny, 1800-tal |
1000 |
BILD |
581 |
Fyra nyrokokostolar, rikt skurna |
1500 |
BILD |
582 |
Tre skålar, n.s., kristallinsats |
1000 |
BILD |
583 |
Tre skålar, n.s., två med kristall- |
1000 |
BILD |
584 |
Två par barockstilljusstakar samt |
1000 |
BILD |
585 |
Ett par ljusstakar, två karotter, n.s. |
500 |
BILD |
586 |
Kaffeservis, 3 delar samt kandelabrar, |
500 |
BILD |
587 |
14 st kristallkaraffer |
1000 |
BILD |
588 |
Fem coasters, n.s. |
500 |
BILD |
589 |
Två rutslipade kristallskålar på fot |
500 |
BILD |
590 |
500 |
BILD |
591 |
Två franska nyrokokostolar |
500 |
BILD |
592 |
Två karmstolar m bronser, empire, 1900 |
4000 |
BILD |
593 |
Pidestal med bronser, empirestil, |
2500 |
BILD |
594 |
Två jugendtaklampor i mässing, ca 1910 |
4000 |
BILD |
595 |
Bokhylla, nyrenässans, 1880, mahogny |
3000 |
BILD |
596 |
R Svan, olja, vinter, 64x79 cm |
1000 |
BILD |
597 |
N Leon, olja, flamenco, 98x71 cm |
2500 |
BILD |
598 |
Gehard Nordström, olja, gosse i |
1500 |
BILD |
599 |
Två gustavianska karmstolar, ca 1930 |
2500 |
BILD |
LISTAN DEL 3 |